tel. 71 791 80 45lubUmów się na wizytę

Metoda PNF

PNF jest to metoda przeznaczona i skierowana do grupy osób z problemami ortopedycznymi (wady postawy, skoliozy, stany przeciążeniowe, bóle kręgosłupa) jak i neurologicznymi (stany po przebytych udarach, uszkodzeniach nerwów obwodowych, niedowładach kończyn, schorzeniach pourazowych , urazach rdzenia kręgowego, przy stwardnieniu rozsianym,chorobie Parkinsona). Jest to jedna z niewielu metod rehabilitacyjnych wpływających na poprawę czynności dnia codziennego, czyli: chodu, siedzenia, prawidłowej postawy, jazdy samochodem, a zatem powrotu do zdrowia.


Celem terapii jest praca nad funkcją. Siła mięśni, zakres ruchu -  jest w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu przeciwbólowego, ergonomicznego i przywracającego utraconą sprawność.
Koncepcja PNF postrzega organizm  w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała na rzecz słabszych. Umożliwia to obudzenie i pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszej pracy, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną terapię, bez traumatyzujących psychicznie i fizycznie doznań.