tel. 71 791 80 45lubUmów się na wizytę

Fizjoterapia kobiet w ciąży

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Tak samo jest w przypadku ciąży- odpowiednio dobrany program ćwiczeń połączony z masażem i terapią manualną bardzo dobrze wpływa na organizm matki i dziecka oraz na sam przebieg ciąży, porodu i połogu.

 

U aktywnych fizycznie ciężarnych obserwuje się wyższy odsetek ciąż o prawidłowym przebiegu: zakończonych w terminie, bez powikłań, infekcji i bardziej „przyziemnych” spraw jak otyłość, rozstępy, obrzęki czy żylaki. Aktywność fizyczna w tym szczególnym czasie wpływa również na: skrócenie I i II fazy porodu, mniejszą ilość urazów krocza, lepszy stan ogólny dziecka i co ważne, lepsze samopoczucie matki.

W czasie 280 dni ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian fizjologicznych, które mają wpływ na jej układ mięśniowo-szkieletowy i mogą prowadzić do różnych dolegliwości bólowych np. w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Rosnący płód powoduje przemieszczenie środka ciężkości ku przodowi czego skutkiem jest hiperlordoza lędźwiowa powodująca zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych i między innymi przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego, który zmniejsza przestrzeń dla rozwoju dziecka.          

Trzeba pamiętać, że każda z nas indywidualnie zaadaptuje swoją postawę do stanu jakim jest ciąża. Te indywidualne zmiany będą miały związek z trybem życia, ilością i rodzajem aktywności przed zajściem w ciążę jak i w czasie jej trwania.

Dolegliwości bólowe w czasie ciąży, które skutecznie możemy zwalczyć posługując się masażem, terapią manualną i kinesiotapingiem:

  • bóle dolnej części pleców i miednicy
  • bóle i napięcia w okolicy szyi i ramion
  • obrzęki kończyn dolnych
  • zastój mleka w piersi.

 

Ponadto terapia kobiet w ciąży w Sygnumedica obejmuje:

  • trening ogólnousprawniający zawierający elementy jogi i pilates
  • trening mięśni dna miednicy

 

Przed pierwszym spotkaniem wymagana jest konsultacja pacjentki z lekarzem prowadzącym ciążę oraz jej pisemna zgoda na poddanie się terapii.

Literatura:

Rogala D., Dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa a aktywność fizyczna w czasie ciąży. Journal of health science, 2013
Opala- Bierdzik A., Bacik B., Kurkowska M., Zmiany biomechaniczne u kobiet w ciąży. Fizjoterapia, 2009